ANASAYFA | İLETİŞİM
Annenizin
Çorbası Gibi

Hazır Çorba Nasıl Üretilir?

Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatlar yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemine tabi tutulur. Çorba için malzemeler seçildikten ve yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınır ve kurutma işlemi, yüksek kalite standartlarına uygun olarak yapılır. Kurutma işlemi; uygun sıcaklıkta hava sirkülasyonu ile, hijyenik koşullarda ve el değmeden kurutma fırınlarında gerçekleşmektedir. Sebze, tahıl veya kuru baklagillerin içerisindeki su aktivitesi, bozulmaya yer vermeyecek hale gelene kadar kurutma işlemi devam eder. Suyu alınan malzemeler daha sonra küçük parçalar halinde doğranır ya da öğütülerek toz haline getirilir. Elde edilen toz, en iyi tariflere uygun olarak karıştırılarak farklı çorbalar yaratılır ve el değmeden paketlenir. Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için, koruyucu katkı maddesi kullanılmadan, ışık-nem-hava geçirmeyen ambalajlarda uzun süre dayanıklılığını korur.

"Kurutma yöntemi binlerce yıllık pratiğin ürünü olan doğal bir yöntemdir"

Tarih öncesi dönemlerde, insanlar bitki köklerini, meyveleri, balıkları ve etleri güneşin altında bekleterek kurutmaktaydılar. Böylelikle yiyeceklerinin kullanım ömrünü uzatarak yiyeceğin kıt olduğu uzun ve amansız kış aylarında hayatta kaldılar.

Bilinen en eski yazılı belgelere göre, Finikeliler ve Akdeniz bölgesindeki balıkçılıkla geçimini sağlayan halklar, yakaladıkları balıkları açık havada kurutuyorlardı. Çin medeniyetinin ilk dönemlerinde, çay yapraklarını güneşte kurutmak da son derece yaygın bir uygulamaydı.