ANASAYFA | İLETİŞİM

Berrak Çorbalar
Et, tavuk veya balık suyuyla yapılan bu çorbaların kıvamı neredeyse su gibi olsa da lezzeti yoğundur. Berrak çorbalara verebileceğimiz en iyi örnek, Fransız mutfağının Consomme'sidir.

Püre/Süzme Çorbalar
Adından da anlaşılacağı gibi püre/süzme çorbalar, içinde pişen sebze veya baklagillerin püre yapılmasıyla elde ediliyor. Püre yapılan taneler çorbanın kıvamını ve tadını yoğunlaştırıyor. Püre işlemi çoğu zaman mutfaklarımızdaki el blender'ıyla yapılsa da tel süzgeçten taneleri bastırarak süzmek, çorbayı daha homojen ve lezzetli yapacaktır. Bal kabağı, mercimek ve bezelye sıklıkla yapılan püre çorbalardır.

Kremalı Çorbalar
Krema çorbalara hem kıvam hem de lezzet katar. Çorbanın rengini de bir miktar açan kremaya alternatif olarak çorbaya,eşit oranda un ve yağdan hazırlanmış meyane de ilave edilebilir. Kremalı mantar ve domates çorbası, kremalı çorbaların en bilinen örneklerindendir.

Taneli Çorbalar
Püre yapılmış çorbaların aksine taneli çorbalarda, pişen sebze ve tahıllar çorbanın içinde olduğu gibi bırakılarak servis edilir. Pişen taneler çorbaya kıvam ve renk verir. Bu tip çorbalara, İtalyanların ünlü Minestrone çorbasını örnek verebiliriz.

Soğuk Çorbalar
EEt, tavuk veya balık suyu yerine sebze suyu kullanılan bu çorbalar genellikle kıvamını yoğurttan, kremadan ya da püre edilmiş sebzelerden alır. Ayranaşı ve salatalık çorbası, en bilinen örnekler arasındadır.

Çorbaların terbiyesi de geleneksel mutfağımızda önemli bir yer tutuyor. Terbiyeler genellikle limon, un, yumurta ya da sirke ve sarımsakla yapılır. Sadece çorbalarla kullanılan, adına kimi yörelerde "çorba yüzlüğü" adı verilen çorba üstü sosları bile, çorba kültürünün Türkiye'de ne denli yerleşmiş olduğunu gösteriyor. Ritüellerin kendine bolca yer edindiği Anadolu yaşamında, kimi çorbalar bazı günlerle özdeşleştirilmiştir. Düğün çorbası ya da doğum sonrasında yapılan ekşili loğusa çorbası, özel günlerde yapılan çorbalara verilebilecek en bilinen örneklerdir. Sadece bu iki örnek dahi gösteriyor ki, tabağımızdaki çorba yalnızca bir yiyecek değildir; aynı zamanda kültürümüzün ve sosyal yaşamımızın da ayrılmaz bir parçasıdır.