ANASAYFA | İLETİŞİM

Hazır Çorba Kiloyu Kontrol Altında Tutmaya ve Formda Kalmaya Yardımcı Olur

Çorba düşük kalorili bir gıdadır ve kalori kontrollü diyetlerin bir parçası olarak çorba tüketmenin kiloları kontrol altına alma konusunda etkili olduğunu belirten bir dizi yayınlanmış bilimsel çalışma mevcuttur.

Şu ana kadar elde edilen bulgular, çorbanın tokluk hissi yaratmada da yardımcı olduğunu göstermektedir.

Su.Vi.Max Araştırmasının Sonuçları

2001 yılında Bertrais ve arkadaşları Fransız yetişkin bireylerde gıda alımı ve çorba tüketiminin etkisini incelemiştir. Bu araştırma, 1994 yılında Serge Hercberg ve arkadaşları tarafından başlatılan Su.Vi.Max isimli uzun dönemli bir araştırmanın parçası olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, 8 yıl boyunca 12.735 Fransız erkek ve kadının aldığı gıdaları incelenmiştir.

Çalışmaya katılan insanlar üç gruba ayrılmıştır: Yoğun tüketiciler (haftada beş-altı gün çorba tüketenler), düzenli tüketiciler (haftada üç-dört gün çorba tüketenler) ve nadiren çorba tüketenler veya hiç çorba tüketmeyenler (haftada 0-2 gün çorba tüketenler).

Araştırmanın sonucunda yoğun çorba tüketicilerinin, nadiren çorba tüketenler ve hiç çorba tüketmeyenlerle karşılaştırıldığında, daha yüksek karbondihrat ve daha az miktarda yağ aldığını göstermektedir. Bu araştırma, mevcut diyet önerilerini uygulayarak çorba tüketmenin, dengeli bir diyete ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına katkıda bulunabileceğini gösterir.

Araştırmada ayrıca, yoğun çorba tüketicilerinin Vücut Kütle Indekslerinin, nadiren çorba tüketenler ve hiç çorba tüketmeyenlere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Çalışmayı yürüten araştırıcılar, çorbanın kilo kontrolü programlarında yararlı olabileceğini ve yeterli-dengeli beslenmenin bir parçası olabileceğini vurgulamıştır.

Vücudun Aldığı Enerjiyi Azaltmada Çorbanın Rolü ile İlgili Son Gelişmeler

Son olarak, beslenme alanında uzman bilim adamı, Dr. B. Rolls ve Pennsylvania State Üniversitesi beslenme profesörü Julie Flood tarafından 2007 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, çorbanın yemekten alınan enerjiyi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırma 60 gönüllü ile 5 öğle yemeği kapsamında gerçekleştirilmiştir. Gönüllülere yemekten önce ya çorba verilmiş, ya da başlangıç yemeği olarak hiçbir şey verilmemiştir. Dört farklı düşük kalorili çorba çeşidi test edilmiştir: Et suyu çorbası ve çorbanın yanında ayrı servis edilen sebze çeşitleri, yemekli sebze çorbası, yemekli püre çorbası veya püre çorbası.

Katılımcılar yemekten önce çorba tükettiklerinde, yemekten aldıkları enerji, çorba çeşidinden bağımsız olarak %20 oranında azalmıştır.

Bu nedenle, yemekten önce farklı çeşit düşük kalorili çorbalardan birini tüketmek, yemekten alınan enerjiyi azaltmak için uygulanabilecek iyi bir strateji anlamına gelmektedir.