ANASAYFA | İLETİŞİM

Kökeni Sanskritçe'den gelen İngilizce çorba (soup) kelimesi, Sû ve Pô kelimelerinden türer. "İyi beslenme" anlamına gelen "soup", binlerce yıllık tarihinden günümüze kadar çorbanın beslenmede ne kadar büyük önem taşıdığını da gösteriyor.

Peki "çorba"nın kökeninin Farsça 'tuzlu haşlama' anlamına gelen 'shorba'dan geldiğini biliyor muydunuz? Orta Asya, Ortadoğu Avrupa ve Kuzey Afrika bölgelerinde 'shor' tuzlu, 'ba' ise haşlama anlamına geliyor. Avrupa’da çorbanın karşılığı olan 'soup' kelimesi ve türevleri ise, Latince 'ıslatma' anlamına gelen 'suppare'den geliyor. Doğu toplumlarında ise çorba kelimesi 'shorbağ' kelimesinden türüyor.

Elimizde, yaklaşık 10 bin yıl öncesinde çorba hazırlandığını ve içildiğini gösteren kayıtlar bulunuyor. Daha ileri tarihlere baktığımızda, Orta Çağ'da üstünde buharı tüten, içinde et ve sebze suyunun bulunduğu bir yemekten çorba olarak söz edildiğini görüyoruz. Et ve sebzeyle birlikte pişirildiğinde, malzemelerinin sahip olduğu besin değerlerinin bütünlüğünü taşıyan çorba, değerli bir besin olarak o günlerden günümüze ulaşmayı başarmıştır.

İçeriğinde birden fazla sebze çeşidini barındırabilen çorbayı, başlı başına bir yemek olarak sayabiliriz. Aynı zamanda iç ısıtan rahatlatıcı etkisi ile çorba, aileler için vazgeçilmez bir alternatiftir.

Günümüzde hepimizin karşı karşıya kaldığı 'zamansızlık' sorununa lezzetli ve kaliteli çözümler getiren hazır çorbaları ise binlerce yıllık bir yemek geleneğinin devamı olarak görebiliriz. Dünya çapında da sıklıkla tüketilen ve önemli bir pazara sahip olan hazır çorba, sizlerden gelen talepler doğrultusunda geliştirilmekte ve ürün yelpazesine her geçen gün yeni alternatifler eklenmektedir. Zamanında toplanmış taze ve kaliteli malzemelerle, hijyenik koşullarda hazırlanan hazır çorbaları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.