ANASAYFA | İLETİŞİM

Çorbanın Yolculuğu

Geçen hafta ziyaret ettiğim çok gelişmiş bir tesiste çorbanın yolculuğuna tanık oldum. Bu yazımda, oldukça etkilendiğim fabrikadaki izlenimlerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Hazır çorba fabrikası ziyaretimde gıda endüstrisi tüketicilerinin son derece sağlıklı koşullarda ve insan sağlığını ön planda tutarak üretim yaptıklarını gördüm. Depolama alanlarından, paketleme alanlarına kadar her aşamada hazır çorbanın yolculuğunu izledim. Üretim süreci, annelerimizin yüzyıllardır tarhana yapımında kullandıkları kurutma tekniğinden farksız. Hatta ürünler, çok daha hijyenik koşullarda hiçbir el değmeden hazırlanıyor.

Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatlar yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemine tabi tutuluyor. Çorba için malzemeler seçildikten ve yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınıyor ve kurutma işlemi, yapılıyor. Suyu alınan malzemeler daha sonra küçük parçalar halinde doğranıp ya da öğütülerek toz haline getiriliyor. Elde edilen toz, en iyi tariflere uygun olarak karıştırılarak farklı çorbalar yaratılıp ve el değmeden paketleniyor. Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için, koruyucu madde kullanılmadan, hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde uzun süre dayanıklılığını koruyorlar.

Fabrikanın ürün geliştirme mutfağı benim en çok ilgimi çeken kısmıydı. Tüm malzemelerin toz hallerini görmek şaşırtıcıydı. Paketlerde karıştırılmış haldeyken, burada çorbanın her bir malzemesini ayrı ayrı görüp, isteğinize uygun olarak malzemeleri karıştırıp istediğiniz çorba çeşidini yapabiliyorsunuz. Kurutulmuş malzemelerden mis gibi domates kokusunu, nane kokusunu alıyorsunuz, taze soğanın incecik doğranıp kurutulmuş haldeyken bile yemyeşil olduğunu görüyorsunuz. Malzemelerin mutfakta kullandığımızdan tek farkı toz haline getirildikleri için görüntülerinin küçülmüş halde olması. Kokladığınızda ise etin, sebzelerin, baharatların gerçek kokusunu alıyorsunuz. Tarladan başlayan yolculuk, sofralarımızda pratik ve lezzetli birer kase çorba olarak son buluyor.
Paylaş: