ANASAYFA | İLETİŞİM

Mucizevî İki Türk, Yoğurt ve Çorba Birleşti; Yayla Çorbası Doğdu!

Bağırsaklardaki bakterilerin bir kısmı, yaşam süremizi kısaltmaya varacak kadar zararlı bakteriler üreterek hastalık oluşum riskini yükseltir. Sağlık, hazımla besin emiliminin başladığı yer ve vücuttaki bağışıklık sisteminin büyük bir bölümünü oluşturan bağırsakta başlar.

Bağırsak, ‘faydalı’ ve ‘zararlı’ bakteriler arasında sert bir savaşın yaşandığı yerdir. Her ne yerseniz yiyin, zararlı mikroplardan tam anlamıyla kurtulamazsınız. Yapabileceğiniz en iyi şeyse vücudunuza daha fazla yararlı bakteri girmesini sağlayarak zararlı bakterilerin etkisini azaltmaktır.
Yararlı bakterilerin vücuda girmesi, zararlı bakteri oranının dengelenerek hazmın kolaylaşmasını, bağışıklığın artmasını, bir çeşit mantar olan kandida fazlalığına karşı savaşılmasını sağlar.
Yararlı bakterilerin, zararlı bakterilerle olan bu savaşında bazı yemekler bize yardımcı olur. Çorba da bu yararlı yiyeceklerin başında gelir. Çorbaya verebileceğimiz en güzel örnek ise yayla çorbasıdır; çünkü yoğurttaki yararlı bakteriler, zararlı bakterilerle yer değiştirerek sağlığımızı olumlu etkiler.

Yoğurtta ve Yayla Çorbasındaki Probiyotikler Bağırsak Sağlığı İçin Önemlidir
Yoğurt, harika ve yararlı bakteriler açısından oldukça zengin bir besindir. Bu yararlı bakteriler gerçekte ‘yaşam için’ anlamına gelen probiyotikler olarak adlandırılırlar. Bu büyük olasılıkla doğrudur, sağlıklı bir bağırsak ortamı yaratmak için bu inanılmaz ve sağlıklı mikroorganizmaları içinde barındıran besinleri tüketerek uzun bir hayatınız olabilir.
İşte, yoğurt da bu aşamada işin içine girer. İsterseniz ilk olarak yoğurdun tarihçesi ve bazı tanımlardan bahsedelim; ‘yoğurt’ kelimesi Türkçe ‘özlü ve yoğun’ sıfatından üretilmiştir. Yoğurt, en temel ifade ile fermante edilmiş yani mayalanmış süttür. Başlangıç için herhangi bir süt türü - keçi, koyun ya da inek - kullanılabilir. Yoğurda yoğunluğunu ve ekşimsi tadını veren şey ise süt şekerinin (laktoz) mayalanarak laktik aside dönüşmesidir.
Yoğurt, lahana turşusu gibi geleneksel yollarla mayalanan besinler, dünyadaki en sağlıklı besinler arasında yer alır. Bu besinler, sağlık açısından geniş bir yelpazede yer alan enzim ve diğer canlı mikroorganizmalar açısından zengindir.

Yayla Çorbası ve Yoğurt Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir
Yoğurdun sağlık açısından çok sayıda faydası vardır. Çeşitli deneylerde içerisindeki yararlı bakterilerin (probiyotikler) bağışıklık sistemini destekleyip koruduğu görülmüştür. Yine pek çok araştırma bu yararlı bakterilerin H.pylori’yi (özellikle midede oluşan ve ileriki safhada kanser riski oluşturabilen bir çeşit zararlı bakteri) bastırabildiği ispatlanmıştır.
Yoğurtta ve dolayısıyla yayla çorbasında bulunan probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır ve kanser karşıtı özellikleri vardır. Probiyotikler, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltebilir.

Tüm Bu Faydaları, Dumanı Üstünde Tüten Bir Kâse Yayla Çorbasından Almaya Ne Dersiniz?
Yayla çorbası, en eski çorbalarımızdandır. İçinde en eski ve en muhteşem Türk besini olan yoğurt vardır. Yoğurt ve çorba; iki Türk birleşince faydası katlanarak artan bir yemek oluşmuştur böylece...

Yayla çorbasıyla sindirim sisteminizi kuvvetlendirebilir, kansere karşı vücudunuzu koruyabilir ve günlük kalsiyum ihtiyacınızın bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

Zahmetli bir hazırlık aşamasından geçen bu çorbayı yapmak ise artık bir hayli kolay; son derece doğal yöntemlerle hazırlanmış hazır çorbalar içerisinden seçeceğiniz yayla çorbasıyla sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.
Paylaş: