ANASAYFA | İLETİŞİM

Kışın Keyfi Çorbayla Çıkar

Soğuk kış günleri kapımızda..soğuk günlerde dışarıdan eve geldiğinizde sizi ve midenizi ısıtacak çorbadan daha değerli bir yemek olamaz.. 
Kış günlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirip, değişen metabolizma hızımızı düzenlemek için beslenmemizi gözden geçirmemiz çok faydalı olabilir. Birkaç noktaya dikkat ederek bu dönemi hastalıklara yakalanmadan kolaylıkla atlatabiliriz. Bu mevsimde çorba sizin en önemli destekleyiciniz olacaktır.

  1. Kaloriyi ve porsiyonları azaltın. Soğuk havaya karşı direnmek ve üşümemek için vücut deri altı yağ dokusunu kalınlaştırmak ister. Yağlanmanın olması için fazla kalori gelmelidir bu nedenle vücut iştahı açar. Bu olumsuz etkiden korunmak adına daha az yağlı beslenmeye dikkat etmeliyiz, bununla beraber porsiyon kontrolümüzü de sağlamalıyız. Çorba içeriğindeki fazla su nedeniyle herhangi   bir tabak yemekten daha az yağ ve daha az kalori içerir.
  2. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sebze ve meyvelerin desteğine çok ihtiyacımız vardır. Çünkü vücudumuzu hastalıklardan korumak için gerekli tüm vitamin ve mineraller bu besin grubunda fazlasıyla yer alır. Çorbanın yanına, güzel bir salata yaparak günlük sebze ihtiyacınıza katkı sağlayabilirsiniz.
  3. Sarımsak ve soğan tüketiminizi arttırın. Bu sebzelerin yapısında bulunan kükürtlü bileşikler kötü kokmasına rağmen kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Hastalıklara karşı harika savaşçılardır. Hazır çorbalar içeriğinde soğan ve sarımsak ihtiva ettikleri için soğan ve sarımsağı öğünümüze katmaya kolaylık sağlarlar.
  4. Vücudunuza su verin. Kış mevsimiyle beraber su ihtiyacı azalmaktadır çünkü terleme aktivitesinde azalma yaşanır. Pek çok kişi kışın su içmeyi ihmal eder. Metabolik faaliyetlerimizin düzenli ve sağlıklı olabilmesi için su tüketimine dikkat etmeliyiz. Çorba vücudunuza sıvı alımına kolay ve keyif verici bir seçenektir.
  5. Kışın daha hareketsiz olduğumuz için metabolizmamız yavaşlamaktadır bu nedenle kabızlık sorunu daha sık ortaya çıkmaktadır. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, kurubaklagiller, yağlı tohumlar sindirim sistemimizi çalıştıracak olumlu etkiye sahiptir. Kurubaklagil içerikli hazır çorbalar kabızlık sorununuzu çözmede yardımcı olur.
Paylaş: