ANASAYFA | İLETİŞİM

Soğuk günleri hasta olmadan atlatmak mümkün!

Eminim,siz de havaların soğumasıyla birlikte aileniz ve çevrenizden soğuk algınlığı haberleri almaya başlamışsınızdır. Kış aylarında hastalıklar kapımızı daha sık çalmaya başlar. İşte bu hastalıklardan korunmanın en basit yolu; sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmedir.

Vücudumuz, mikroplarla ve enfeksiyonlarlasavaşmak için bağışıklık sistemine sahiptir. Kendimizi daha iyi hissetmek, daha zinde ve sağlıklı olmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyarız. Hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemimizi yeterli ve dengeli beslenerek güçlendirebiliriz…

Besinlerin vücutta oksijenle yakılması ve enerjiye dönüşmesi sırasında serbest radikaller denilen zararlı bazı maddeler oluşur. Vücudumuz bu zararlı maddelerle savaşmak için çalışır. Serbest radikalleri UV ışınları, stres, radyasyon, sigara dumanı ve katkı maddesi eklenmiş yiyecekler artırır. Serbest radikallerin zararlı etkilerini anti-oksidan maddeler engeller.

En önemli anti-oksidanlar ise; A, C ve E vitamini, selenyum, çinko, beta-karoten ve isoflavonlardır. Bu besin öğelerinin başlıca kaynaklarına gelince;

C VİTAMİNİ
Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu ve ahudududa bulunur. Serbest radikallere karşı savunma mekanizması geliştirir.

E VİTAMİNİ
Ayçiçeği yağı, zeytinyağı, fındık, badem, soya, ceviz ve fıstık türlerinde bulunur. Selenyum ile birlikte bağışıklık sistemimizi güçlendirerek birçok kanser türüne karşı vücudumuzu korur. Kalp krizi riskini azaltır.

A VİTAMİNİ
Havuç, ıspanak, kabak, marul, brokoli, karaciğer ve domateste bulunur. Bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar.

BETA-KAROTEN
Turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan beta karoten de bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında artış sağlar. Ayrıca beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüşür.

PROBİYOTİKLER
Probiyotiklerin hayatımıza girişi çok eski değil. Market raflarına ve mutfaklarımıza gireli henüz birkaç yıl oluyor. Probiyotikler, bağırsak florası için faydalı etkilere sahip olan canlı bakteriler bileşimidir ve bağışıklık sistemini destekler. Bağırsak florasını düzenleyerek zararlı mikro organizmaların üremesine engel olur. Yoğurt ve kefir buna örnek gösterilebilir.

Bu bilgilerin ışığında baktığımızda hazır çorbalarla, mevsiminde toplanmış ve kurutularak saklanmış taze sebzeler, baharatlar, kuru baklagiller, tahıllar ve yoğurt ile yukarıda saymış olduğumuz birçok bağışıklık destekleyen besini alabileceğinizi söyleyebiliriz.
Paylaş: