ANASAYFA | İLETİŞİM

Kilo Verirken Çorba

Zengin içerikleri ve besleyici özellikleri ile sofralarımızda özel bir yere sahip olan çorbalar, Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Kimi zaman güne sıcak bir başlangıç yapmak, kimi zaman açlığımızı bastırmak, soğuk kış günlerinde içimizi ısıtmak, ya da hasta yatağımızda ilaç niyetine içilen çorbalar mutfağımızın önemli lezzetlerindendir. Çeşit çeşit sebzelerden mercimek, nohut gibi kuru baklagillere, et, süt, yoğurt gibi hayvansal besinlerden, un, bulgur gibi tahıl ürünlerine kadar pek çok besin maddesinin çorbası yapılabilmekte ve çorbalar kilo verme programlarında da kendilerine yer bulabilmektedir.

Sağlıklı kilo vermenin ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini hepimiz biliyoruz. Çorbaların sağlıklı kilo vermedeki yeri de yadsınamaz.

Yapılan çalışmalar, ana yemekten önce çorba tüketen kişilerin, çorba tüketmeyen kişilere göre o öğünde ve tüm gün boyunca daha az kalori aldıkları ve kendilerini daha uzun süre tok hissettikleri belirlemiştir. Ayrıca çalışmalar; sıvı içeriği yüksek de olsa çorbaların katı yiyecekler kadar doygunluk verdiğini ispatlamıştır.

Düşük yağ içeriği nedeniyle daha az kalorili olan hazır çorbalar ise hem doygunluk sağlarlar, hem de kilo kontrolümüze destek olurlar. Öte yandan bir kase hazır çorba içildiğinde kaç kalori aldığımız kolayca hesaplanabildiği için günlük hayatta kullanımı daha pratiktir.

Çeşitli besin gruplarını içermesi nedeniyle çorba, öğünü destekleyen önemli bir yiyecektir. İçeriğinde sebze olan çorbalar günlük sebze ihtiyacının karşılanmasına yardım etmektedir. Bazı çorbalara eklenen kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller ise protein ve diyet lifi yönünden çorbaları zenginleştirmektedir. Lif içeriği, dengeli beslenmemize yardımcı olur.

Öte yandan, su ile pişirilmesi nedeniyle hafif ve sindirimi kolay olan hazır çorbanın düzenli tüketimi dengeli beslenmeye katkı sağlar. Ayrıca, günlük enerji ihtiyacı 2000 kcal olarak referans alındığında 1 kase hazır çorba, çeşidine göre değişmekle beraber ortalama 70 kcal olup, bu da bir yetişkinin günlük enerji ihtiyacının ortalama %3.5’ine katkıda bulunur.

Çorbalar doyurucu özellikleri nedeniyle ara öğünlerde de kilo verme programlarında da iyi bir alternatif olarak kullanılabilir.
Paylaş: