ANASAYFA | İLETİŞİM

Sofranızdan Baklagilleri Eksik Etmeyin!

Kuru baklagiller; menopozun etkilerini azaltan, meme kanserine karşı da etkili olan, kalp-damar ve diyabet hastalarının diyetlerinde mutlaka bulunması gereken aynı zamanda kilo kontrolüne de yardımcı olan bir besin grubudur.

Besin olarak tüketilen kuru baklagillerin başlıcaları; nohut, mercimek, bakla, fasulye, bezelye, börülce ve soya fasulyesidir.

Kuru baklagiller olgunlaşmış tohumlar olduklarından, esas bileşimleri karbonhidrat ve proteindir. Tanelerin dış kısımlarında posa, iç kısımlarında ise nişasta bulunur. Kuru baklagillerin yağ içeriği düşüktür ve çoğunlukla çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur.
Kuru baklagillerin protein miktarı yüksektir ancak vücutta kullanılabilirliği orta derecededir.

Özellikle et, yumurta bulunmayan ya da yağ ve kolesterolden kısıtlı diyet önerildiği durumlarda, diyette kuru baklagiller artırılarak protein gereksinimi dengelenmeye çalışılır. Tahıl ürünleri ve sebze yemeklerinin içine mercimek, nohut gibi kuru baklagillerin katılması ve iyi pişirilmeleri protein kalitesini yükseltir. Pişirme usullerine uygun olduğunda ve C vitaminlerinden zengin sebze ve meyvelerle tüketildiğinde yapısındaki demir ve kalsiyumun vücutta kullanımı artar.

Kuru baklagiller kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden de zengindir. Kuru baklagiller ayrıca tüm B grubu vitaminleri ama özellikle B12 vitamini yönünden de zengindir. Ayrıca, tiamin, riboflavin, niasin, folik asit ve E vitamini içerir.

Kuru baklagilleri tüketmenin en kolay yolu çorba tüketmektir. Çorbaların çoğunda tahıl veya kuru baklagiller bulunur. Bu özelliği nedeniyle 1 kase çorbayı 1 dilim ekmekle eşdeğer kabul ederiz. 1 dilim ekmek yemek yerine az yağlı bir kase çorba içmek her zaman daha doyurucudur. Çünkü bir kase çorba 1 dilim ekmekten daha fazla hacim kaplar. Ayrıca çorba içerek su ihtiyacımızın da bir kısmını karşılamış oluruz. Özellikle zayıflamak için diyet yapanlar ara öğünlerde çorba içerek açlık krizlerini bastırabilir, karnını daha kolay doyurabilir. Ayrıca kuru baklagilli bir çorba tüketerek, kuru baklagillerin vücudumuza eşsiz faydalarından yararlanabiliriz. Hazır çorbalarda da kurubaklagil kullanılarak hazırlanmış pek çok alternatif mevcuttur.
Paylaş: