ANASAYFA | İLETİŞİM

Şifa Kaynağı Çorbalarımız

Biz diyetisyenler her zaman ve ortamda sağlıklı beslenmenin yolunun; her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda almak olduğunu biliyor ve vurguluyoruz.

Bunu söylerken günlük besin tüketimimizde karbonhidratların (ekmek, bulgur, pirinç, şehriye, un, sebze, meyve vb) proteinlerin (süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık, kuru baklagiller vb) yağların (zeytinyağı, mısır özü yağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı, kanola yağı, tereyağı, margarin, ceviz, fındık, badem vb) vitaminlerin (A, D, E, K, B vitaminleri, folik asit vb) minerallerin (demir, çinko, selenyum, sodyum, potasyum vb) ve suyun her birinin ayrı ayrı önemli ve gerekli olduğunun altını çizmek istiyorum.

İşte çorbalar da bu besin gruplarından bir ya da daha fazlasını barındırması sebebiyle oldukça zengin, besleyici ve sağlıklıdır. Çorbaların içeriğinin büyük bir kısmı sudan oluşur; bu nedenle hem sıvı ihtiyacımızı karşılar hem de tokluk hissi verirler. Üstelik içeriğindeki yüksek su miktarı çorbaların kalorisinin de düşük olmasını sağlar. Bu nedenle hem ana öğünlerde, hem ara öğünlerde tüketilebilir.

İçeriğine göre değişmekle birlikte, ana öğünlerde başlangıç veya ana yemek olarak tüketilebileceği gibi ara öğünlerde de hafif bir atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Yoğurtlu ve ayranlı çorbalar kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Yoğurtta bulunan proteinler sayesinde uzun süre tokluk hissi verir. Öte yandan yapılan araştırmalara göre süt-yoğurt grubu besinler zayıflamaya yardımcı olur. Dolaylı olarak, içeriğinde yoğurt grubu olan çorbalar da zayıflamaya yardımcı olur.

Yine araştırmalara göre tahıllar; içerdikleri yüksek B vitamini ile sinir sistemimizi destekler, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Tahıl grubu ihtiyacımız olan, karbonhidrat enerjisinin büyük kısmını karşılar. Tahıllı çorbaları da yine bunları göz önünde bulundurarak, günlük beslenmemizde en az bir kez tüketebiliriz.

Taze toplanmış sebze ve baharatlar içerdikleri yüksek antioksidanlar ile bağışıklık sistemimizi güçlendirir, bizi hastalıklardan korur. Ayrıca sebzelerin posa içeriği, tokluk hissetmemize ve barsaklarımızın çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle sebze içerikli çorbalar da günlük beslenmemizde tercih edilebilir.

Kısaca; çeşitli besin gruplarından yeterli ve dengeli bir biçimde, çeşitlilik sağlayarak ve porsiyon kontrolü yapılarak yapılan beslenme; sağlıklı beslenmedir. Çorbalar da bunun için iyi alternatiflerdir.

Hazır çorbalar da ev yapımı çorbaların barındırdığı tüm bu besin öğelerini içerirler. Ayrıca el değmeden, geleneksel kurutma yöntemi ile hiçbir koruyucu içermeden paketlenmeleri nedeniyle de aynı zamanda hijyeniktirler. Bu nedenle hazır çorbaları da günlük beslenme programımızda rahatlıkla kullanabiliriz.

Haydi şimdi bir kase sıcacık ve sağlıklı çorba içmeye…

Dyt. Yekbu Köseoğlu
Paylaş: