ANASAYFA | İLETİŞİM

Mercimek Çorbası ile Gelen Şifa

Günümüzde sekiz hububat tanesi (buğday, mısır, pirinç, arpa, sorgum, yulaf, çavdar, mercimek ve darı) alınan kalorilerin yüzde elli altısını ve dünyada tüketilen proteinin yüzde ellisini sağlamaktadır. Bu mahsuller olmaksızın gezegenimiz altı milyar insanı destekleyemez.

Dolayısıyla işte size çift yönlü ok: Bir yandan hububat taneleri olmasaydı şehirlerimiz, medeniyetler, endüstri ya da dünya bildiğimiz gibi olmazdı. Pirinç, buğday ve mısırı yok ettiğinizde dünya üzerindeki insanların yarısı aç kalırdı. Bir araştırmacının vurguladığı gibi, “Hububat taneleri tam olarak insan ve açlık arasında bir yerdedir.” Bizim yabani hayvan ve yabani bitkilerden oluşan doğal beslenme şeklimiz, dünya nüfusundaki müthiş artışla birlikte tarımı hayatta kalmanın şartı haline getirmiştir. Bunun yanında tahılların inanılmaz faydalarını da unutmamak gerekir.

Örneğin Türk mutfağında önemli bir yeri olan mercimeğin kökleri Orta Asya’dadır. Bu nedenle çorbasının çıktığı bölge de aynıdır. Farsçada “Merdümek” sözcüğü Türkçede “Mercimek” olmuştur. Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek; başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodium, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. anne sütünü attırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya ve tedavisine yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı (toksik) maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Mecimekte bol miktarda bulunan B grubu vitaminleri ve magnezyum stress azaltıcı etki gösterir. Özellikle sinirleri güçlendirici ve sakinleştirici özelliği olan B1 vitamini de yüksek oranda bulunmaktadır.

Akşamları tek başına tüketilen 1 kase mercimek çorbası, iyi bir uyku uyumayı sağlar.

Beyin için çok önemli olan fenilalanın, triptofan, metionin amino asitleri de mercimekte anlamlı derecede yüksek bulunmaktadır.

Mercimek içindeki demir ve folik asitle kan üretimini destekler. Mercimekte bulunan demir vücut tarafından yüksek oranda emilir ve kansızlığı olan bireyler için faydalıdır ve bağışıklık sistemini de destekler. İçindeki demirin vücut tarafından daha da iyi kullanılması için mercimek çorbasını, C vitamininden zengin brokoli ile ve bol limonlu yapmaya ne dersiniz?

İşte size mercimek çorbası içmek için pek çok neden... Özellikle gribal enfeksiyonlarda bol limonlu ve zencefilli bir mercimek çorbasına kim hayır diyebilir ki? Bahsettiğim tüm yararlarından ötürü haftada en az iki kez sofralarımızda mercimek çorbası bulundurmakta fayda vardır. Hazır mercimek çorbalarıysa bu sağlıklı bileşime ulaşımda işimizi hayli kolaylaştırmaktadır. Hazır mercimek çorbalarına evde limon ve C vitamininden zengin sebzeler ilave ederek sofranıza sağlığı katabilirsiniz.. Afiyet ve sağlıkla ...
Paylaş: