ANASAYFA | İLETİŞİM

Dünyanın Farklı Yerlerindeki Çorbalar

  • Soğan Çorbası: İlk olarak 17. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkmıştır. Kuru ekmek veya küçük kızarmış ekmek, et suyu ve karamelize soğandan yapılır. Çoğunlukla geleneksel olarak bir kâsenin içerisinde pişirilir ve üzerine erimiş gravyer peyniri dökülür. Üstündeki küçük kızarmış ekmek parçaları eski çorbaları anımsatır.
  • Borscht: Doğu Avrupa ülkelerinde çok popüler bir çorba olan Borscht, Ukrayna kökenlidir ve çorbanın en fazla çeşidi yine bu ülkededir. Borscht ağırlıklı olarak pancar kökünden yapıldığından, koyu kırmızı bir renge sahiptir.
  • Fanesca: Sadece Paskalya'dan önceki hafta pişirilen ve servis edilen, Ekvator'a ait tipik bir çorbadır. 12 farklı çeşit tahıldan oluşan zengin bir çorbadır.
  • Egusi Çorbası: Batı Afrika'da popüler olan, kıvamlı ve içerisinde çekirdek içleri bulunan bir çorbadır. Çekirdek içi, su ve yağın dışında Egusi çorbası genellikle yapraklı sebzeler, baharatlar ve et içerir.
  • Ton Balığı Çorbası: Kurutulmuş ton balığı parçacıkları kaynatılarak parçacıklardaki "umami" tat açığa çıkarılır. Doğu Asya'da tüketilen geleneksel bir çorbadır.
  • Deniz Tarağı Çorbası: Geleneksel olarak ABD'nin Doğu Yakasında yapılan yoğun bir çorbadır. Deniz tarağı çorbası süt veya domates ile yapılır, balık veya kabuklu deniz ürünlerinin yanı sıra patates ve soğan da içerebilir.
  • Mulligatawny: Çorbaya çok benzeyen bir Anglo-Hint yemeğidir. Mulligatawn Tamilce'den birebir çevrildiğinde "biberli su" anlamına gelmektedir ('Millagu' biber, 'Thanni' ise su anlamına gelmektedir). Genellikle içinde pirinç ve erişte (noodle) ile birlikte servis edilir.
  • Gaspacho: Sıcak yaz aylarında son derece popüler olan ve soğuk olarak tüketilen bir İspanyol çorbasıdır. Gaspacho domates, salatalık, kuru ekmek, sarımsak, zeytinyağı, tuz ve sirkeden yapılan eski bir Endülüs yemeğinden gelmektedir.

Dünya Genelinde Çorba Alışkanlıkları

Çorba ne zaman içilir?

Avrupa'da
Avrupa'da birçok ülkede çorba içme alışkanlığı mevcuttur. Hatta Avrupa genelinde sandviç ve et yemeklerinden sonra en popüler yemek, çorbadır. Çorba tüketiminin açık ara en yüksek olduğu ülke, insanların % 91'inin en azından haftada bir gün çorba içtiği Polonya'dır.

Avrupa'da çorba içme konusunda neredeyse ülke sayısı kadar değişik alışkanlık mevcuttur.

Fransızlar, İtalyanlar, İspanyollar ve İngilizler çorbayı kışın içmeyi tercih eder. Buna karşılık, Polonyalılar, Hollandalılar ve Almanlar, yılın tamamında çorba içmekten hoşlanır.

Polonya ve İspanya'da çorba çoğunlukla öğlen ve akşam yemeklerinde yemeğin başında tüketilir; buna karşılık örneğin İngiltere ve Hollanda'da insanlar aperatif olarak da çorba içerler. ! Öte yandan İtalyanlar ve Almanlar çorbayı ana yemek olarak tüketmekten hoşlanır.

Asya'da
Asya'da çorbanın tüketimi Avrupa'dakinden farklıdır: bütün öğünlerin ayrılmaz parçası olan lezzetli sıcak sulu bir yemektir çorba. Çorba öğüne başlangıç yemeği değildir. Kuzey Hindistan ve Çin'de, insanlar kış aylarında ve hasta olduklarında bir tedavi yöntemi olarak çorba tüketirler. Örneğin; yorgunluğa karşı tavuk çorbası veya ısınmak için dana etli çorba içerler. Çin'de, yemeklerde su servisi yapılmaz ve sıvı ihtiyacı lezzetli su olarak görülen çorbalardan karşılanır.

Latin Amerika
Çorba tüketme şekilleri esnek olup ülkeler arasında farklılık gösterir: Meksikalılar özellikle öğle yemeğinde başlangıç olarak olmak üzere oldukça sık çorba tüketirler; Brezilyalılar ise çorbayı akşam yemeğinde ana yemek olarak tüketir.

Çorba Çeşitleri Ülkeler Arasında Farklılık Gösterir

Avrupa'da
Kümes hayvanlarının ürünleriyle yapılan çorbalar İspanyollar ve Polonyalılar tarafından sıklıkla içilirken, sebze çorbaları özellikle Fransa'da (başlıca Veloutés) ve İtalya'da (başlıca Minestrone) çok yaygındır. Buna karşın, Avrupa'da içilen her üç çorbadan ikisi sebze çorbasıdır. Bunu biliyor muydunuz? Macaristan'da meyve çorbaları çok yaygın olup yılın tamamında ama özellikle yazın tüketilir. Meyve çorbaları asıl olarak soğuk sütle hazırlanır, ama suyla hazırlanıp sıcak da içilebilirler.

Asya'da Asya'da, insanlar berrak çorbaları (asıl olarak içinde et ve sebze parçaları bulunan et suyu) ama aynı zamanda tatlı, baharatlı ve ekşi et suyu içerisine koyularak karıştırılmış erişte (noodle), et ve sebze içeren "çorba yemeklerini" de severler.

Filipinliler, içinde büyük parça et bulunan çorba yemeklerinden hoşlanır.

Latin Amerika'da
En çok rağbet gören çorba tarifleri kıvamı yoğun olmayan, sulu çorbalardır (örneğin erişteli çorba, doğranmış çeşitli sebzelerin eklendiği ya da hem et hem de sebze parçalarının bulunduğu çorbalar). Kremalı çorba çeşitleri de çok beğenilir. Ayrıca fasulyeli çorba, Meksika'da tortilla çorbası gibi bazı geleneksel çorbalar da afiyetle içilir.

Dünyadan Farklı Çorba Hazırlama Yöntemleri

Avrupa'da
Hollanda'da ve Almanya'da insanlar kendi zevklerine göre farklı çorbalar pişirmeyi sever. Örneğin sebze parçaları, peynir, köfte ya da soğan gibi çeşitli malzemeler eklerler. Böylece mutfakta fazla zaman kaybetmeden yemeklerine kendilerinden bir şey katmış olurlar.

Polonyalıların ve İspanyolların aksine İngilizler çoğu zaman hazır çorbaları severek tüketirler. Onlara göre hazır çorba hem kolay hazırlanır, hem de çok lezzetlidir!

Asya'da
Asya'da hızlı ve kolay hazırlanan çorbalar pişirilir.Çorbalar,yemeklerin esas malzemesi olarak kullanılır ve erişte, et ve sebze eklenir

Latin Amerika'da
Ev yapımı çorbalar tercih edilir. Bununla birlikte çoğu zaman hazır çorbaları temel malzeme olarak kullanır ve başka malzemeler ekleyerek kendi çorbalarını yaratırlar.