ANASAYFA | İLETİŞİM
Sık Sorulan Sorular
1. Hazır çorbaların geleneksel (ev yapımı) çorbalardan farkı nedir? 2. Geleneksel yöntemlerle yapılan çorbalar yerine neden hazır çorba tercih etmeliyim? 3. Hazır çorbalar nasıl üretiliyor? Hazır çorbalarda gerçek sebze mi kullanılıyor? 4. Hazır çorbalar katkı maddeleri içeriyor mu? 5. Hazır çorbalarda doğal malzemeler mi kullanılıyor? 6. Hazır çorbalar GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) malzemeler içeriyor mu? 7. MSG hakkında pek çok şey söyleniyor. Bunların doğruluk payı nedir? 8. Hazır çorbaların tüketiciye sağladığı en temel faydalar nelerdir? 9. Markette kaç çeşit hazır çorba bulunuyor? 10. Hazır çorbaların içeriğinde ne bulunuyor? 11. Kurutma nerede ve hangi koşullarda gerçekleştiriliyor? 12. Ürünler kurutulurken herhangi bir kimyasal kullanılıyor mu? 13. İçindeki besinler önce pişirilip sonra mı paketleniyor? 14. Sebzeler kurutulurken besin değerleri kaybolmuyor mu? Yüksek ısıda vitamin vs kaybolmuyor mu? 15. Sebzeleri evde kurutup saklayınca birkaç ay içinde bozulup küfleniyor. Hazır çorba nasıl uzun süre dayanıyor? 16. Hazır çorbalar tuz içeriyor mu? 17. Hazır çorbaların tuz miktarını azaltma yönünde yaptığınız bir çalışma var mı? 18. Hazır çorba, içindeki yüksek tuz oranları nedeniyle sağlık açısından risk oluşturuyor mu? 19. Hazır çorbaların içeriğinde yağ bulunuyor mu? Hazır çorbalara ekstra yağ koymalı mıyım? 20. Hazır çorbaların içerdiği yağ oranının azaltılması düşünülüyor mu? 21. Hazır çorba malzemeleri nereden ve nasıl temin ediliyor? 22. Ürünlerinizde jelatin kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi ülkelerden ithal ediyorsunuz? 23. Hazır çorbalarda koruyucu madde kullanılıyor mu? 24. Koruyucu madde kullanılmıyorsa, ürünün bozulması nasıl önleniyor? 25. Hazır çorbaların raf ömrü ne kadardır? 26. Hazır çorbaları her öğün içebilir miyim? 27. Hazır çorbalarda hangi besleyici maddeler bulunur? 28. Hazır çorbalar kilo aldırır mı? 29. Hazır çorbalarınızda "tekstüre soya granülü" yer alıyor mu? Doğal olma özelliğini taşıyor mu? 30. Hazır çorbaların fiyatı nedir? 31. Hazır çorbayı çocuklar güvenle tüketebilir mi? 32. Hazır çorbayı bebekler güvenle tüketebilir mi?

Hazır çorbaların geleneksel (ev yapımı) çorbalardan farkı nedir?

Hazır çorbalar, yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemiyle üretilmektedir. Türk Gıda Kodeksi uyarınca, hiçbir koruyucu madde eklenmeden sebze, tahıl, kuru baklagil, baharatlar gibi doğal malzemelerle oluşturulan çorbalar, ev yapımı çorbalara göre çok daha kolay ve kısa bir sürede sofralarda yerini alabilmektedir.

Geleneksel yöntemlerle yapılan çorbalar yerine neden hazır çorba tercih etmeliyim?

Hazır Uygulanan geleneksel kurutma yöntemi ile Türk Gıda Kodeksi uyarınca, hiçbir koruyucu madde eklenmeden doğal malzemelerle (sebze, tahıl, kuru baklagil, baharatlar) hazırlanan çorbalar, Türk mutfağının evde hazırlanması en zor ve unutulmaya yüz tutmuş tariflerini gün ışığına çıkarıp sofralara getirerek hem zaman açısından hem de ekonomik olması açısından mutfakta büyük kolaylık sağlamaktadır. Ev yapımı çorbalar kuşkusuz "altın standardı" temsil etmektedir. Ancak çoğu tüketici için, çorbayı geleneksel yöntemlerle evde yapmanın gerektirdiği zaman ve zahmet bugünün dünyası için çok gerçekçi değildir. Hazır çorbalar tüketicilere, mutfakta saatler harcamadan, ailelerinin seveceği lezzetli ve değişik tarifler, farklı seçenekler sunmaktadır. Hazır çorba yapımı yaklaşık 20-25 dakika sürerken ev yapımı çorba için bu süre tarife göre 45-60 dakika arasında değişmektedir. Üstelik hazır çorbalar, mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatların kullanılması sayesinde, daha ekonomik fiyatlarla sunulmaktadır.

Hazır çorbalar nasıl üretiliyor? Hazır çorbalarda gerçek sebze mi kullanılıyor?

Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatlar yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemine tabi tutulur. Çorba için malzemeler seçildikten ve yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınır ve kurutma işlemi, yüksek kalite standartlarına uygun olarak yapılır. Suyu alınan malzemeler daha sonra küçük parçalar halinde doğranır ya da öğütülerek toz haline getirilir. Elde edilen toz, en iyi tariflere uygun olarak karıştırılarak farklı çorbalar yaratılır ve el değmeden paketlenir. Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için, koruyucu madde kullanılmadan, hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde uzun süre dayanıklılığını korur.

Hazır çorbalar katkı maddeleri içeriyor mu?

Hazır çorbalar, yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemiyle üretilmektedir. Türk Gıda Kodeksi uyarınca, hiçbir koruyucu madde eklenmeden sebze, tahıl, kuru baklagil ve baharatlar gibi doğal malzemelerle oluşturulmaktadır.
Gıda katkı maddelerinin tümü uluslararası ve ulusal sağlık ve gıda otoritelerinin düzenlemesi ile kullanılabilir. Gıda katkı maddelerinin güvenliğinden sorumlu uluslararası kuruluşlar Birleşmiş Milletler'in yönetiminde görev yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) tarafında oluşturulan Codex Alimentarius Komisyonu ve JECFA olarak adlandırılan "Gıda Katkıları için FAO/WHO Ortak Uzmanlar Komitesi"dir. Bunlara ek olarak US-FDA (Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi) ve EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) ve daha birçok ulusal gıda güvenliği otoritesi gıda katkılarının güvenliği ve denetimi konusunda sorumluluk taşırlar.
Tüm malzemelerde olduğu gibi hazır çorba içeriğinde yer alan malzemeler de uluslararası gıda otoriteleri ve Türk Gıda Kodeksi'nin belirlemiş olduğu standartlara uygun olarak ve belirlenen limitler içinde kullanılmaktadır.

Hazır çorbalarda doğal malzemeler mi kullanılıyor?

Hazır çorbalar, yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemiyle üretilmektedir. Türk Gıda Kodeksi uyarınca, hiçbir koruyucu madde eklenmeden sebze, tahıl, kuru baklagil, baharatlar gibi doğal malzemelerle oluşturulmaktadır. Çorba için malzemeler seçildikten ve yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınır ve kurutma işlemi, yüksek kalite standartlarına uygun olarak yapılır. Suyu alınan malzemeler daha sonra küçük parçalar halinde doğranır ya da öğütülerek toz haline getirilir. Elde edilen toz, en iyi tariflere uygun olarak karıştırılarak farklı çorbalar yaratılır ve el değmeden paketlenir. Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için, koruyucu madde kullanılmadan, hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde uzun süre dayanıklılığını korur.

Hazır çorbalar GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) malzemeler içeriyor mu?

Hayır. Türkiye'de başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın mevzuatları olmak üzere tüm ulusal ve uluslararası mevzuata uygun üretim yapan MÜMSAD üyesi firmaların ürettiği hazır çorbalar, GDO içermemektedir.

MSG hakkında pek çok şey söyleniyor. Bunların doğruluk payı nedir?

Monosodyumglutamat (MSG), zaman zaman hazır çorbaların lezzetini artırmak için kullanılan, tamamen güvenli bir gıda malzemesidir. Glutamik asit, insan dahil her canlı organizmada bolca bulunan bir kimyasal maddedir. Monosodyumglutamat (MSG) da glutamik asidin sodyum tuzudur. Glutamat, anne sütü de dahil olmak üzere pek çok besinde doğal olarak var olmakla birlikte, özellikle peynir, süt, mantar, et, balık, domates ve çoğu sebze doğal olarak glutamat ihtiva ederler. Örneğin 100 gram anne sütünde, 229 miligram proteine bağlı glutamat ve 22 miligram da serbest glutamat bulunur. Vücuda alındıktan sonra gerek domatesin içinde doğal olarak bulunan glutamat, gerekse MSG ile alınan glutamat arasında hiçbir fark yoktur. Yani MSG tüketmenin domates yemekten bir farkı yoktur.

MSG'nin zararlı olmadığı, uluslararası uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. FAO/WHO Gıda Katkı Maddeleri Uzmanlar Komitesi, MSG üzerinde yürütülen güvenirlik verilerinin hepsini incelemiş ve MSG'nin, besinlerde kullanımını herhangi bir sınırlama koymadan güvenilir bulduğunu (GRAS statüsü – generally recognized as safe) açıklamıştır. Avrupa Birliği Gıda Bilimsel Komitesi de, Gıda Katkı Maddeleri Uzmanlar Komitesi'nin bu görüşünü doğrulamıştır. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye Türk Toksikoloji Derneği web sitesi www.turktox.org.tr'den ve www.msgnedir.com adresinden ulaşmak mümkündür.

Hazır çorbaların tüketiciye sağladığı en temel faydalar nelerdir?

Hazır çorbalar, yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemiyle üretilmektedir. Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatlar kurutma işlemine tabi tutulur. Türk Gıda Kodeksi uyarınca, hiçbir koruyucu madde eklenmeden sebze, tahıl, kuru baklagil, baharatlar gibi doğal malzemelerle oluşturulan çorbalar, ev yapımı çorbalara göre çok daha kolay ve kısa bir sürede sofralarda yerini alabilmektedir.

Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için, koruyucu madde kullanılmadan, hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde uzun süre dayanıklılığını korur.

Buna ek olarak hazır çorbanın sindirimi kolay ve besleyicidir, günlük sıvı alımına katkıda bulunur ve doygunluk hissi verir. Bazı çorbalarda eklenen kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller protein ve diyet lifi yönünden çorbaları zenginleştirmektedir. Diğer birçok ana yemeğe kıyasla düşük kalorili bir alternatif olan hazır çorba, çeşitli malzemeleri içermesiyle beraber sulu bir yemek türü olması nedeniyle doygunluk sağlamaya yardımcı olur, böylece kilo kontrolünü destekler. Su ile pişirilmesi nedeniyle hafif ve sindirimi kolay olan hazır çorbanın düzenli tüketimi dengeli beslenmeye katkı sağlar.

Markette kaç çeşit hazır çorba bulunuyor?

Çok zengin bir çorba kültürüne sahip olan Türkiye bir çorba ülkesidir. Hazır çorba marketine baktığımızda ezogelin, mercimek, tarhana, domates gibi klasik çeşitler yaklaşık 15 adettir. Öte yandan Türkiye'nin yöresel lezzetlerinin, sadece ait olduğu bölgeyle sınırlı kalmaması, çorbasever Türk insanına sunulması amacıyla pazarda yer alan yöresel lezzetler kategorisinde ise 30 çeşit hazır çorba bulunmaktadır. Bunun dışında pazardaki çabuk çorbalar ve sıvı çorbalarla beraber Türkiye'nin pek çok yöresinin lezzetleri mutfaklara toplamda yaklaşık 70 çeşit çorba ile girmektedir.

Hazır çorbaların içeriğinde ne bulunuyor?

Hazır çorbaların içinde, çeşidine göre değişmekle beraber; geleneksel çorbalarda kullanılmakta olan taze malzemelerin yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutulması işlemiyle elde edilen malzemeler yer almaktadır.

Kurutma nerede ve hangi koşullarda gerçekleştiriliyor?

Kurutma işlemi; uygun sıcaklıkta hava sirkülasyonu ile, hijyenik koşullarda ve el değmeden kurutma fırınlarında gerçekleşmektedir. Sebze, tahıl veya kuru baklagillerin içerisindeki su aktivitesi, bozulmaya yer vermeyecek hale gelene kadar kurutma işlemi devam eder. Daha sonra öğütülerek çok küçük parçalara ayrılıp toz haline getirilen besinler yine hijyenik ortamlarda el değmeden paketlenmektedir.

Ürünler kurutulurken herhangi bir kimyasal kullanılıyor mu?

Hazır çorbalar, yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemiyle üretilmektedir. Türk Gıda Kodeksi uyarınca, hiçbir koruyucu madde eklenmeden doğal malzemelerle (sebze, tahıl, kuru baklagil, baharatlar) oluşturulmaktadır. Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatlar yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınır ve kurutma işlemi, yüksek kalite standartlarına uygun olarak yapılır. Suyu alınan malzemeler daha sonra küçük parçalar halinde doğranır ya da öğütülerek toz haline getirilir. Elde edilen toz, en iyi tariflere uygun olarak karıştırılarak farklı çorbalar yaratılır ve el değmeden paketlenir. Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için, koruyucu madde kullanılmadan, hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde uzun süre dayanıklılığını korur.

İçindeki besinler önce pişirilip sonra mı paketleniyor?

"Evdeki gibi önce çorba pişiriliyor ve ardından hepsi kurutuluyor mu" demek istiyorsanız tabii ki öyle değil. Nohut, kuru fasulye ve mercimek gibi kuru baklagiller önceden ayrı ayrı pişirilir ve ayrı ayrı kurutulur. Sebzeler de ayrı ayrı yıkanır, doğranır, kurutulur ve öğütülür. Çorba cinsine göre gerekli karışım yapılarak paketlenir. Bu sayede en yüksek düzeyde hijyen sağlanmış olur.

Sebzeler kurutulurken besin değerleri kaybolmuyor mu? Yüksek ısıda vitamin vs kaybolmuyor mu?

Kurutma işleminin doğal bir sonucu olarak vitamin kayıpları gerçekleşebilmektedir. Bu kayıplar her türlü saklama yönteminde az ya da çok olabilmektedir. Örneğin ev koşullarında kurutulan sebzelerde de bu geçerlidir. Öte yandan malzemelerin kurutma süresi ve sıcaklıkları besin öğesi ve vitamin kayıplarını en az oranda tutacak şekilde düzenlenmektedir.

Sebzeleri evde kurutup saklayınca birkaç ay içinde bozulup küfleniyor. Hazır çorba nasıl uzun süre dayanıyor?

Kurutma çok hijyenik koşullarda yapılan herhangi bir kimyasal madde eklenmeden gerçekleştirilen bir işlemdir. Besinlerin içeriğindeki su aktivitesi oldukça azaltılmaktadır. Ürünlerin daha uzun süre dayanıklı kalmasını sağlamak amacıyla hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde ambalajlama işlemi yapılmaktadır. Böylelikle hazır çorba ürünlerinin hiçbiri çevresel etkiye maruz kalmadan dayanıklılığını uzun süre koruyabilmektedir. Evde kurutulan tarhana gibi uzun süre bozulmaz, ailelerimizden gelen bu geleneğe de benzetebiliriz.

Hazır çorbalar tuz içeriyor mu?

Tabii ki evde yapılan diğer tüm yemeklerde olduğu gibi tuz içermektedir. Ancak son yıllarda tüm üye firmalarımız Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) önerileri doğrultusunda tuz oranını azaltma yönünde çalışmalar yapmaktadır.

Hazır çorbaların tuz miktarını azaltma yönünde yaptığınız bir çalışma var mı?

Evet, son yıllarda tüm üye firmalarımız WHO önerileri doğrultusunda tuz oranını azaltma yönünde çalışmalar yapmaktadır.

Hazır çorba, içindeki yüksek tuz oranları nedeniyle sağlık açısından risk oluşturuyor mu?

Hazır çorbalar evde yapılan diğer tüm yemeklerde olduğu gibi tuz içermektedir. Tuz, bütün besinlerin lezzet algısına önemli derecede katkı sağlamaktadır. Ancak öte yandan, yeni tarifler geliştirirken hem tüketicilerin istediği lezzeti korumak, hem de tuz içeriğini azaltmak için özenle çalışılmaktadır.

Hazır çorbaların içeriğinde yağ bulunuyor mu? Hazır çorbalara ekstra yağ koymalı mıyım?

Tarife göre pişirilmiş 1 kase (250 ml) hazır çorbada ortalama 1 gr yağ bulunmaktadır. Bu oranla Türk Gıda Kodeksi'ne göre hazır çorbalar yağsız ürün sınıfında değerlendirilmektedir. Öte yandan tüketici daha da zengin lezzetler için arzusuna göre pişirme sırasında ilave yapabilmektedir.

Hazır çorbaların içerdiği yağ oranının azaltılması düşünülüyor mu?

Tarife göre pişirilmiş 1 kase (250 ml) hazır çorbada ortalama 1 gr yağ bulunmaktadır. Bu oranla Türk Gıda Kodeksi'ne göre hazır çorbalar zaten yağsız ürün sınıfında değerlendirildiğinden ötürü yağ oranının daha da düşürülmesi düşünülmemektedir.

Hazır çorba malzemeleri nereden ve nasıl temin ediliyor?

Hazır çorba malzemeleri tüm ilgili mevzuata uygun üretim yapan ve devletin yetkili organları tarafından denetlenen tedarikçilerden özenle seçilerek alınmaktadır. Hammadde içeriği firmaların Ar&Ge departmanları tarafından detaylıca incelenmekte ve uygun kalite kriterleri oluşturulmaktadır. Sonrasında fabrikaya gelen her hammadde kalite departmanı tarafından kontrol edilmekte ve bu kriterlere uygunluğuna göre kabul edilmektedir.

Ürünlerinizde jelatin kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi ülkelerden ithal ediyorsunuz?

Hayır, mevcut hiçbir üründe jelatin kullanılmamaktadır.

Hazır çorbalarda koruyucu madde kullanılıyor mu?

Hayır, hazır çorbalar Türk Gıda Kodeksi uyarınca da hiçbir koruyucu madde içermez.

Koruyucu madde kullanılmıyorsa, ürünün bozulması nasıl önleniyor?

Ürünlerin tazeliğini korumak için, koruyucu madde yerine yüzyıllardır kullanılan geleneksel bir yöntem olan kurutma işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde ambalajlama işlemi yapılmaktadır. Böylelikle üretilen ürünler hiçbir çevresel etkiye maruz kalmadan dayanıklılığını sürdürebilmektedir.

Hazır çorbaların raf ömrü ne kadardır?

Hava, nem ve ışığa karşı koruyan paketlerde satışa sunulan hazır çorbalar serin, kuru ve kokusuz bir ortamda, paketi açılmadan, içerdikleri malzemelerin farklılıklarına göre 24 aya kadar varabilen sürelerde tazeliğini korumaktadır.

Hazır çorbaları her öğün içebilir miyim?

Geleneksel kurutma yöntemiyle hazırlanan hazır çorbalar yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak kahvaltı da dahil her öğünde rahatlıkla tüketilebilir.

Hazır çorbalarda hangi besleyici maddeler bulunur?

Geleneksel kurutma yöntemiyle hazırlanan hazır çorbalar yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak kahvaltı da dahil her öğünde rahatlıkla tüketilebilir. Hazır çorba sindirimi kolay ve besleyicidir, günlük sıvı alımına katkıda bulunur ve doygunluk hissi verir. Bazı çorbalara eklenen kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller protein ve diyet lifi yönünden çorbaları zenginleştirmektedir. Her hazır çorba paketinin arka tarafında, paket üzerindeki tarife göre hazırlanmış çorbanın, enerji ve besin öğeleri değerleri yer almaktadır.

Hazır çorbalar kilo aldırır mı?

Tüm yiyecekler gibi hazır çorbalar da kalori içeriğine sahiptir. Öte yandan günlük enerji ihtiyacı 2000 kcal olarak referans alındığında 1 kase hazır çorba çeşidine göre değişmekle beraber ortalama 70 kcal olup, bu da bir yetişkinin günlük enerji ihtiyacının ortalama %3.5'ine katkıda bulunur. Diğer birçok ana yemeğe kıyasla düşük kalorili bir alternatif olan hazır çorba, çeşitli malzemeleri içermesiyle beraber sulu bir yemek türü olması nedeniyle doygunluk sağlamaya yardımcı olur, böylece kilo kontrolünü destekler. Su ile pişirilmesi nedeniyle hafif ve sindirimi kolay olan hazır çorbanın düzenli tüketimi dengeli beslenmeye katkı sağlar.

Hazır çorbalarınızda "tekstüre soya granülü" yer alıyor mu? Doğal olma özelliğini taşıyor mu?

Tekstüre soya granülü minimum % 53 protein içeriğine sahip granül yapılı bitkisel proteindir. Hazır çorbalarda standart olarak kullanılmamakla beraber bazı ürünlerde kullanılabilir. Kullanıldıkları ürüne lifli veya topaklı bir yapı kazandırırlar. Tekstüre soya granülünün elde edilmesi sırasında kimyasal bir süreç yoktur, doğaldır.

Hazır çorbaların fiyatı nedir?

Hazır çorbaların fiyatlarını bir çırpıda söylemek doğru olmaz. Yaklaşık 70 çeşit çorbanın fiyatları çeşitli olup gramajları da çok değişkendir. Ancak bir kase çorbanın bugün için fiyatı çeşidine göre 20 Krş. ile 75 Krş. arasında değişmektedir.

Hazır çorbayı çocuklar güvenle tüketebilir mi?

Hazır çorbayı ailenizin tüm bireyleri için güvenle kullanabilirsiniz. Ancak alerjik durumda belirlenmiş kişiler paket üzerindeki alerjen bilgilerine dikkat etmelidirler.

Hazır çorbayı bebekler güvenle tüketebilir mi?

Bebeklerin beslenme gereksinimleri ve tüketim şekilleri yetişkinlere kıyasla farklılık gösterir. Bu nedenle onların beslenmesinde büyüme ve gelişmelerini desteleyecek daha farklı beslenme düzeni takip edilmektedir. Bu nedenle yetişkinlerin tükettiği pek çok besin gibi hazır çorba, bebekler için öncelikli bir besin değildir.