ANASAYFA | İLETİŞİM

Türk Mutfağı'nın Vazgeçilmez Lezzeti: Çorba

Gaspacho deyince İspanyol, Borscht deyince Rus, Minestrone deyince İtalyan ve soğan çorbası deyince Fransız mutfağı gelir akla. Peki ya Türk mutfağı, hangi çorbasıyla ünlüdür?

Yöresel çeşitleriyle birlikte yüzlerce çeşit çorbamız olduğunu söylemek en doğrusu olur.

Ve Ezogelin Çorbasının Hikayesi...
1909 yılında Güneydoğu'da Barak Yaylası'nın Dokuzyol Köyü'nde bir kız doğar, adı Ezo'dur. Ezo büyüdüğünde güzel yüzünün duruluğu ve elinin mahareti çevre köylere nam salar. Ezo, gönlünü köyün bir yakışıklısına kaptırır ve evlenir. Gelgelelim mutlu olamaz, umduğunu bulamaz, ayrılırlar. Ezo bir daha evlenmek istemez. Ama çevresinin diretmesiyle ikinci kez evlenmeye razı gelir.

Sınırın öte tarafında, Suriye'de oturan bir adamla evlenerek oraya göçer. Memleket hasreti Ezo'yu yakar... Kocasının ailesi, memleketine dönmesine de izin vermez. Böyle kederli günlerinden birinde, Ezo Suriye'deki o köyde bir çorba yapar. Çorbaya aklını, yüreğini ve hasretliği kadar bulduğu çeşit çeşit malzemeyi de katar.
Ortaya öyle bir çorba çıkar ki, dilden dile yayılarak yankı bulur. Bugün hepimizin sevdiği Ezogelin çorbası, işte böyle doğar.

Tarhana: Dünyanın İlk Hazır Çorbası
Çorbayı oluşturan malzemelerin başında gelen yoğurdun çorba kültürüne kattığı en büyük eser, kuşkusuz tarhanadır. Bir zamanlar göçebe atalarımızın hazır yemeği olan tarhana, hala her zaman ve her yerde çabucak lezzetli bir yiyeceğe dönüşebilecek, taşınması ve saklanması en kolay ve muhteşem ürünümüzdür.

Temel olarak kabuğu soyulmuş buğday kırması, un ve yoğurdun karışımından oluşan hamurun mayalanmasıyla yapılan tarhanaya; yöresine göre soğan, domates, kırmızı biber, tuz ve çeşitli baharatlar da katılmaktadır. Bu durumda, küçük parçalara bölünüp temiz bir bez üzerinde kurutularak toz haline getirilen tarhanaya 'dünyanın ilk hazır çorbası' demek, mübalağa sayılmaz.